Prečo Fujifilm?

Ako mnohý registrujete, na fotografickej scéne sa v poli fototecniky čoraz viac tlačia do popredia tzv. Mirrorless (bezzrkadlové) aparáty. Tento trend neobišiel mnoho profesionálnych fotografov a v konečnom dôsledku ani mňa samotného. O výhodách a nevýhodách systému bolo popísané mnoho, môžem ako bývalý zrkadlovkár zhrnúť tie najpodstatnejšie. Klady: menšie rozmery, menšia váha, podpora drvivej väčšiny objektívov cez adaptér, výstup ako zo zrkadlovky. Zápory: horšie automatické ostrenie, ergonómia, slabšia podpora bežných predajcov elektroniky. Lídrami v tomto segmente sú Sony, Olympus,Panasonic a Fujifilm. Sony a Fuji používajú prevažne APS-C formát (1.5x orez.faktor) a Olympus s Panasonicom m4/3 (2x orez faktor). Každý zo systémov zvlášt má svoje výhody, ja som si však zvolil Fujifilm a o tom budem ďalej písať.

Fujifilm prakticky odštartoval svoju dráhu hore a aj jednu etapu výroby „retro“ fotoaparátov modelom X100. Bol to malý priehľadový aparát s pevným ohniskom (ekv. 35mm) a na pomery tej doby veľkým 12Mpix APS-C snímačom. Toto neponúkal zatiaľ nikto z TOP výrobcov a nie v takom dobrom prevedení ako práve Fujifilm, čo mu prakticky zabezpečilo mnohé ocenenia a hlavne predaje. Mesiace po uvedení na trh bol stále problém sa k jednému z nich dostať. V tej dobe už bol na svete m4/3 systém Olympusu a Panasonicu a APSC systém od Sony, tie však stagnoval z nedostatku objektívov a kompetitívnych aparátov.

Fujifilm sa chytil šance prepraziť na novovzniknutom trhu a uviedol nový systém fotoaparátov Fujifilm X. Písmeno X sa pre fujifilm stalo synonymom už pri X100ke a nečudo že aj následovníci žali úspechy ako ích prapôvodca. Ako prvá bezzrkadlovková rada bol uvedený X-Pro1 zameraný na pokročilejších fotografov. Poskytoval to, čo prakticky žiaden iný systém na trhu – komplet manuálne nastavenie cez priame voliče a hlavne inovatívny hybridný priehľadový hľadáčik. Sprvu boli objektívy 3 (18mm 35mm a 60mm Macro) postupom však pribúdali. Boli uvedené ďalšie rady aparátov čiste digitálny X-E, pre menej náročných X-A a X-M a neskôr rada X-T s hľadáčikom v osi objektívu. Senzor Pri Fujinách nie je tak celok CMOS ako pri dnes bežne dostupných digitáloch. Jedná sa o X-Trans senzor ktorý má iné rozloženie RGB filtrov pred snímačom.Oproti Bayerovmu rozloženiu 4×4 je u X-Trans mierne viac náhodilé 6×6 a preto podáva ento senzor nenapodobiteľný výstup podporený dobrými objektívmi.

Objektívy nesú označenie XC – tzv základná lacná rada bez prstenca clony, XF – objektívy vysokej kvality a prevedenia a ích ďalšou nadstavbou objektívy s WR „weather resistant“ kde je bezkompromisná kvalita navyše s odolnosťou voči vonkajším podmienkam. Pri objektívoch sa vraciam späť k otázke: „Prečo Fujifilm?“. Objektívy od Fuji sú proste vynikajúce. V portfóliu snáď nieje objektív, s ktorým by ste „šlapli“ mimo. Sú dobre spracované a majú výborné optické vlastnosti. Treba spomenúť aj to, že ich rozmery nie sú nijak extrémne, preto viete namiesto 2-3 skiel pre DSLR na fotenie doniesť aj dvojnásobok objektívov Fuji (v rovnakej brašni samozrejme). Veľmi zaujímavý je systém aj z hľadiska adaptovania objektívov iných výrobcov. Ja hlavne používam staré manuálne objektívy pre bajonet M42 keďze sú tak rozšírené, potom kvalitné objektívy od Zeiss pre Contax/Yashica systém a určite stoja za zmienku Olympus OM a staré Nikkor objektívy. Adaptérov je na trhu mnoho a preto vypisovať o nich je na článok samostatný preto spomeniem asi naj výrobcu Metabones.

Fujifilm ako firma mi je sympatická aj z toho hľadiska že pre svoje produkty udržiavaju najdlhšiu podporu nových ovládačov spomedzi výrobcov fototechniky. Nieje to tak pri každom modely, ale stále je tam vačšia pravdepodobnosť opravy chyby ako u výrobcu čo vydá aparát a tím dátumom naň zabudne a radšej sa zaoberá len vydaním novšieho modelu.

Pre moje fotenie používam X-E1 a kompakt X-20 a mám v pláne siahnuť aj po rade X-T. Čo by som uvítal od Fuji je aby doplnily svoje portfólio o radu systémových bleskov pre „svietičov“ a k tomu navrhli aj systém obdobný veľkým značkám ako Canon alebo Nikon. To je jediné čo mi u tohto systému chýba a som nútený používať systém inej značky kde sa vždy nájdu kompromisy v používaní, ako napr. nefunguje TTL len čiste manuál, alebo odpalovanie vstavaným bleskom nie je možné, len s vysielačom v sánkach (čo je ergonomicky nepraktické).

Na záver snáď len tolko že vyskúšal som si Canon DSLR systém, mal som v ruke aj Nikony, skúsil som aj Olympus m4/3 ale Fujifilm XF mi sadol najviac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

six + eleven =